Sporda Zihinsel-Psikolojik Hazırlık

0
708

Zihinsel-Psikolojik Hazırlık

Zihinsel psikolojik hazırlık, bir sporcunun kendisini etkileyen algı, stres, motivasyon, eğitim ve motorsal becerilerin üstesinden gelerek ilgili spor dalına hazırlanması işidir.

Sporcular ancak psikoenerji düzeylerini düzenli şekilde kontrol ederlerse bunun yarışma ortamındaki faydasını anlayabilirler.

Zihinsel hazırlıkta; oyun zekâsını iyi kullanma, antrenmanlarda üstlendiği rolleri yarışmaya taşıma, deneyim, dikkat, yoğunlaşma (konsantrasyon) gibi etmenler bazen takım veya bireysel sporlarda yarışmanın seyrine etki edip sonucu değiştirir.

ı-i.*                                                           İ7
Psikolojik – zihinsel hazırlıklar sporcuların mücadele gücünü olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Aşağıda bir sporcunun performansını etkileyen olumlu ve olumsuz düşüncelerin belirlenme­sine yönelik bir çalışma yer almaktadır. Cevaplarınızı noktalı yerlere yazarak sınıf ortamında arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Kendinizi atletizm yarışmasında hayal ediniz. Hakemin sizin adınızı anons ettiğini duydunuz. Birazdan yüksek atlama gerçekleştireceksiniz. Nasıl atlayacağınızı zihninizde canlandırarak seyirci­lerden sizi alkışlamalarını istediniz. Buna neden ihtiyaç duydunuz?

2. Müsabaka esnasında sporcular seyircilerden iyi tezahürat ve alkış, antrenörlerinden ise hatala­rına olumlu yaklaşım bekler. Siz de benzer beklentilerinizi sıralar mısınız?

3. Bazı sporcular( voleybolcu, boksör, güreşçi vb.) önemli müsabakaların başlamasına kısa bir süre kala aşırı yorgunluktan acı duyabilirler. Müsabakada canlarının yanacağını ve bu nedenle bü-tün güçleriyle efor ortaya koyamayacaklarını düşünebilirler. Benzer bir durumda siz neler hisseder-siniz?

4. Hava çok güneşli veya yağmurlu. Saha çok çamurlu ya da buzlu. Siz de bu nedenle aşırı kaygı duyuyorsunuz. Böyle bir durum sizi nasıl etkilerdi ?

Sporcular karmaşık hareketleri her uygulayışlarında çevresel şartlar ve hareketin başlangı­cıyla ilgili sürat, teknik ve kondisyon gibi ihtiyaçları zihinsel olarak tespit etmeye çalışırlar. Sizin belirleyeceğiniz, performansı olumlu veya olumsuz etkileyecek zihinsel koşullara örnekler veriniz.

CEVAP VER