Laktik Asit (Anaerobik Glikoliz) Sistemi

  0
  953

   

  1.   Sporcuların durumlarına göre aktivite anında ne tür olumsuz belirtiler gözlemlediniz?

  2.  Uzun mesafede devam eden bisiklet yarışında sporcular neden zorlanır?

  Zorlanma anında organizma, oksijen kullanımı ve kas yapısı açısından ne tür değişiklikler gösterir?

   

  Kas hücrelerinin işlevlerini sürdürebilmesi için gerekli enerjilerin büyük bölümünün karbonhidrat­lar olduğunu öğrenmiştiniz. Glikojen bir dizi kimyasal tepkime sonucunda laktik aside dönüşür. Bu dönüşüm sırasında açığa çıkan enerji, eşleşen reaksiyon dâhilinde ATP’nin yenilenmesi için kullanılır.

  Bir yüzücü (200 m) ya da orta mesafe (800 m – 1500 m) koşucusunu düşününüz. Antrenman veya yarışma tempoları gereği oksijeni soluyup kanla kaslara taşıma işleminde sürat yüzücüsü ve orta mesafe koşucusu oldukça zorlanmaktadır. Bu da enerji üretebilmelerini sınırlandırmaktadır.

  Yüzücü ve orta mesafe koşucusu laktik asit ile ATP üretiminin 10- 90 sn.lik aktivitelerde işlev gördüğünü, hatta 90 sn. üzerindeki aktivitelerde enerji üretimi için ortamda oksijene ihtiyaç duyduğunu da bilirler. Ancak sürat yüzücüsü ve orta mesafe koşucusunun kasları gereksinimleri olan enerjiyi sağlamak için oksijensiz enerji üretimi yapmak zorundadır. Oksijensiz solunum sonucu ortaya laktik asit çıkacak ve bu da yorgunluğa neden olacaktır.

  40-50 sn. devam eden aktif yüklenmelerde yorgunluğun üst sınırına ulaşılır. E ğer yüklenme süresi devamlı artıyor ve 2 dk. sınırına ulaşıyorsa enerji yüklü fosfatlar çalışmalarına bir süre daha devam eder. Bu süreden sonra çalışma şekli aerobik enerji üretimiyle devam eder.

  Oksijenin enerji açığa çıkarma sürecindeki yokluğu, laktik asidin artık ürün olarak oluşmasına neden olur. Sportif oyunlarda ve diğer spor dallarında yüklenmeler anaerobik enerji üretilmesiyle gerçekleştirilir. Bu durumda kaslarda yorgunluk meydana gelir. Laktik asi¬din yorgunluk meydana getimesi sporcunun fiziksel aktivitesinin yavaşlaması, teknik ve taktik becerilerinin istendiği şekilde yapılmamasıyla sonuçlanır. Anaerobik enerji oluşturma düzeyi antrenmanlar yoluyla düzeltilir. Ancak anaerobik kapasite aerobik kapasitenin geliştirilmesi ile mümkündür.

   

  CEVAP VER