Enerjinin dönüşümü

0
793

Günlük işlerimizde vücudumuzdaki kimyasal enerji mekanik enerjiye dönüşür.

Enerjiden enerji üreten bu döngüyü dikkate alarak insan vücudunda da buna benzer olay­lar gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tartışınız.

Güneş enerjisi, Dünya’ya güneş ışığı ya da ışık enerjisi olarak ulaşır. Yeşil bitkiler güneş ışığı yoluyla aldığı bu enerji­nin bir kısmını kimyasal enerji olarak depolar. Daha sonra bit­kiler, bu kimyasal enerjiyi besin moleküllerinin oluşturulmasında kullanır. İnsanlar da bitkileri ve hayvanları yiyerek kendi besin kaynaklarını oluştururlar.

Mekanik, ısı, ışık, kimyasal, elektrik ve nükleer olmak üzere altı çeşit enerji türü vardır. Ki şinin hareket etmesiyle kimyasal enerji besinler yoluyla mekanik enerjiye dönüşür. Bir gülümse­me, basketbol topunu zıplatma bu enerji sayesinde gerçekleşir. Vücudun yaptığı bir refleks hareketi elektrikseldir. Böylece vücudumuz kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilir.

Yediğimiz besinler solunum, CO2 (karbondioksit) ve H2O ( su) sayesinde kimyasal enerjiye dönüşür. İnsanın büyümesi ve mekanik işleri yapabilmesi, metabolik solunum aracılığı ile gerçekleşir. Özellikle canlılar dünyasındaki bu enerji hareketlerinin oldukça ilginç bir serüveni vardır.

Fiziksel açıdan vücudun iş yapabilme yeteneği, enerjiyi mekanik kullanıma çevirebilme- siyle ilgilidir. Bu enerji, hareketin ortaya konmasında görevli birimler olan kas hücrelerinde depolanmış ATP (adenozin trifosfat) moleküllerinin parçalanması ile açığa çıkar. Hücresel enerjinin oluşmasında besin, enzim ve oksijen vb. gerekli maddeler dolaşım, solunum, sindir­im gibi enerji taşıma sistemleriyle dokulara iletilir.

 

CEVAP VER