ATP nedir? ATP’nin yapısı

0
941

ATP

Kasların mekanik çalışma gibi fizyolojik bir iş yapabilmesi için enerjinin nasıl kullanıldığını öğrenelim.

Ki şinin enerji ihtiyacı, temel enerjisi ile yaptığı spor branşının ihtiyaç duyduğu enerjinin birleşiminden oluşur. Atletizm, maraton ve yürüme gibi spor dallarında karbonhidrat türü besinler ağırlıklı olarak alınır. Kuvvet, dayanıklık, sürat ve çabuk kuvvet gibi motorik özelliklerin önemli olduğu spor dallarında proteine; antrenman dönemlerinde kas depolarının doldurulması için karbonhidrata çok az miktarda da yağ alımına ihtiyaç vardır.

Vücudumuzun yakıtları karbonhidratlar ve yağlardır. Proteinler ise enerji oluşumu için ancak bunların bulunmadığı zamanlarda kullanılır. Yağlar ve karbonhidratlar, yapılan çalışmalara veya spordaki antrenman şiddeti ve süresine göre ATP yapımını gerçekleştirir.

Vücudun enerji yakıtlarından karbonhidratlar (şeker, nişasta) vücutta glikojen olarak depolanır. Glikojen çok sayıda glikoz molekülünün bir araya gelmesiyle oluşur. Bir kısım glikojen karaciğerde depolanırken glikojenin arta kalanı ve çoğunluğu ise kaslarda depolanır.

Vücudumuzda depolanan bu besinler enerji oluşturur ancak bu enerji mekanik bir iş yap­maya yetmez. Daha önce de belirtildiği gibi kas hücrelerinde büyük oranda depolanan ATP’nin birleştirilmesinde kullanılır. Böylece mekanik iş yapabilme ATP’nin hücrelerde birleştirilmesiyle ortaya çıkan enerji aracılığıyla gerçekleştirilir.

ATP’ nin kas kasılmasında enerji oluşturması yanında vücudun diğer fonsiyonlarında görevi olabilir mı? Tartışınız.        ATP’ nin Yapısı

 

ATP karmaşık bir bileşik olan adenozin ve daha basit olan 3 fosfat grubundan oluşur. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi uçtaki 2 fosfat grubu arasındaki bağa, yüksek enerji bağı denir. Bu bağlardan biri çözüldüğünde hem 7 ile 12 kilokalori enerji hem de adenozin difosfat (ADP) ve inorganik fosfat (Pi) oluşur.

ATP kasların kasılmasını sağlayan kimyasal bir maddedir.

ATP enerjisi 2-3 sn. gibi kısa bir sürede 3-4 kas kasılmasını gerçekleştirir. ATP’ nin miktarı antren­man yolu ile artırılabilir. Kaslarda çok az kasılma meydana getiren ATP’ nin iş yapabilmeyi sürdür­mede pek bir rolü yoktur. ATP’ nin yeniden üretilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER